Miasta w Chinach. Hong Kong.

Hong Kong, piękny film o tym mieście w Chinach.

Krótka historia miasta:

Wyspę Hongkong zajęli Brytyjczycy w 1841, proklamując utworzenie kolonii koronnej. W 1860, zgodnie z postanowieniami tzw. konwencji pekińskiej, do Hongkongu przyłączono część półwyspu Koulun, następnie w 1898, tym razem na zasadach dzierżawy, pozostałą część półwyspu. W latach 1941-1945 obszar Hongkongu zajęli Japończycy. Po zakończeniu II wojny światowej władzę nad kolonią odzyskali Brytyjczycy.

W 1972 Chiny zgłosiły oficjalnie na forum ONZ swoje pretensje do Hongkongu. W wyniku działań rządu chińskiego doszło do rokowań z Brytyjczykami, które zakończono podpisaniem w 1984 brytyjsko-chińskiego układu. W myśl jego postanowień 1 VII 1997 Brytyjczycy przekazali władzę nad Hongkongiem Chinom, które jednakże zobowiązały się zachować przez następne 50 lat dotychczasowy system gospodarczy, społeczny i prawny oraz wewnętrzną autonomię Hongkongu. 26 V 1998 przeprowadzono częściowo demokratyczne wybory, które wygrała Partia Demokratyczna na czele z Martinem Lee, który zdobył mandat w Radzie Legislacyjnej, z której władze chińskie usunęły go w 1997. Demokraci będą dysponować 14 mandatami w 60-osobowej Radzie.

Informacje turystyczne

Godne odwiedzenia są m.in.: Chinatown, ogrody Tiger Balm, Victoria Peak, Hong Kong Peak, zatoki Deep Water i Repulse Bay, Aberdeen, muzeum astronautyki w Kowloon, Ocean Centre, Lok Ma Chau, dzielnice handlowe.

Źródło: Wiem Onet

Ciekawostka:

Hong Kong nadal jest traktowany jako oddzielne terytorium Chin, czyli posiada granice i punkty kontroli granicznej między Chinami, inaczej byłby zalewany przez ludność chińską. Do Hong Kongu Europejczyk nie potrzebuje wizy jak na pozostałe obszary Chin.