Chiński biznes. Powstaje Chinawood.

Leonardo Di Caprio, John Travolta, Catherine Zeta-Jones i Nicole Kidman razem w jednym miejscu? Owszem, w Qingdao nad Morzem Żółtym.
Przyjechali w ubiegłym tygodniu wraz z przedstawicielami wielkich studiów i producentami z Hollywoodu. Kosztem ponad 8 mld dol. Chińczycy wznoszą bowiem Qingdao Oriental Movie Metropolis – połączenie studiów filmowych i telewizyjnych, drogich hoteli i parku rozrywki. Otwarcie jest zapowiadane na rok 2017.

Stoi za tym chiński miliarder, który chce zmienić mapę światowej kinematografii.

59-letni Wang Jianlin zajął w tym roku pierwsze miejsce na liście tysiąca najbogatszych Chińczyków publikowanej przez wychodzący w Szanghaju „Hurun Report”. Jego majątek oceniany jest na 22 mld dol. Dorobił się na nieruchomościach, stoi na czele Dalian Wanda Group, jednej z największych chińskich firm deweloperskich. Należy do niej 49 biurowców, 28 pięciogwiazdkowych hoteli i 40 wielkich domów handlowych. A także 6 tys. chińskich kin. Na swej stronie internetowej Dalian Wanda Group nazywa się „największym operatorem kin w Azji”. W 2012 r. Wang nabył za 2,6 mld dol. także amerykańską sieć kin AMC.

Cały tekst:

http://wyborcza.pl/1,75475,14691922,Powstaje_Chinawood___50_wytworni_i_20_studiow_filmowych.html#ixzz2gdyMZv2z